Izbor UrednikaTopVestiZivot i Stil

Град цивилизације старије од античке Грчке: Сензационално откриће код Битоља /фото/

Археолози су годинама мислили да су рушевине крај села Црнобуки у македонској општини Битољ остаци војног логора саграђеног ради одбране од напада Римског царства. Међутим, сада, више од 15 година након открића, утврђено је нешто невероватно – налазиште Градиште било је много важније него што се мислило.

Ово је древни град који је старији вековима, а можда и миленијумима, не само од Римског царства, већ и од античке Македоније, саопштио је Калифорнијски државни политехнички универзитет Хамболт, преноси sputnikportal.rs<

Налазиште Градиште, крај села Црнобуки, отвара нови прозор у историју македонске цивилизације пре Александра Великог, рекао је Енгин Насух, кустос археолог у Националном институту и музеју Битоља.

Први пут споменуто у литератури још 1966, налазиште је остало мистерија деценијама. Археолошка ископавања последњих година почела су да дају нови увид у величину, значај и утицај овог места.

Модерне технологије, укључујући георадар и дрон са ЛиДАР-ом, откриле су некад велики град. Акропољ овог насеља простире се на најмање 2,8 хектара, а значајне до данас пронађене структуре су театар македонског типа и радионица за текстил.

Првобитно се веровало да је град саграђен у време краља Филипа V (221-179. пре нове ере), али је онда откривен новчић искован између 325. и 323. пре нове ере, у време владавине Александра Великог (356-323. пре нове ере).

„Античка Македонија била је једна од првих држава у Европи, имала је велики утицај на свет. То је цивилизација која је имала велику улогу у разумевању историје света и повезивања цивилизација и култура“, рекао је Назух.

Ник Ангелов, професор антропологије и археологије на Универзитету Хамболт, каже да се „овако нешто открива једном у животу“, преноси sputnikportal.rs<

„Ово је значајно откриће. Наглашава комплексну мрежу и структуре моћи у античкој Македонији, посебно имајући у виду да се овај град налазио на рути ка Константинопољу. Могуће је чак и да су историјске личности попут Октавијана и Агрипе пролазиле овде да би се сукобиле са Клеопатром и Марком Антонијем у бици код Акција“, рекао је он.

Ово је значајно откриће. Наглашава комплексну мрежу и структуре моћи у античкој Македонији, посебно имајући у виду да се овај град налазио на рути ка Константинопољу. Могуће је чак и да су историјске личности попут Октавијана и Агрипе пролазиле овде да би се сукобиле са Клеопатром и Марком Антонијем у бици код Акција“, рекао је он.“>

Ангелов додаје да је могуће да је ово изгубљена престоница краљевства Линкестиде, древног насеља настањеног у 7. веку пре нове ере. Такође, додаје, могуће је да је ово и родно место Еуридике I, бабе Александра Великог.

Национални институт и музеј Битоља и амерички универзитет сарађују на откривању свих тајни древног града.

„Све ово је само мали део истраживања о раним европским цивилизацијама. Видим то као велики мозаик, а наша истраживања су само каменчићи у том мозаику“, рекао је Назух.


ИЗВОР: sputnikportal.rs

Izbor365