TopZivot i Stil

На овe 4 ствари никада не смете кликнути, упозоравају експерти за безбедност на интернету

„Сурфовање“ интернетом и коришћење електронске поште су постали наша свакодневица. Иако смо сви константно на опрезу, обазривост нам може попустити када нам на мејл стигне порука у којој се тражи да након што је прочитамо дамо и одговор, и то путем понуђених тастера. Ипак, експерти за сајбер-безбедност апелују да на ова 4 никада не смемо да кликнемо.

На овe 4 ствари никада не смете кликнути, упозоравају експерти за безбедност на интернету

„Agree“, „OK“, „No“ или „Yes“ су тастери на које никада не смете да кликнете!

Тема безбедности на интернету је једна од најзаступљенијих у данашње време, али и поред апела стручњака – незгоде се дешавају. О томе на која 4 тастера ни случајно не смемо да кликнемо када их добијемо путем мејла је за магазин Сан говорио експерт за сајбер-безбедност из компаније МекАфи.

Злонамерни мејлови од наводног престолонаследника мароканског трона или имућне удовице у позним годинама из Канаде, која нема коме да завешта своје богатство, су прошлост. Сада хакери на далеко префињенији начин покушавају да се домогну личних података и банковних рачуна корисника.

Међу најзаступљенијим преварама путем мејла данас јесу поруке које захтевају од корисника одговор, који се једноставно може „послати“ одабиром понуђених тастера. Ти тастери су најчешће део „поп-ап“ прозора (оних што прекрију део екрана) и насловљени са „Agree“, „OK“,

„No“ или „Yes“ и на њих никада не смете да кликнете!

Шта се дешава када кликнете на ове тастере

Наиме, иза тих наизглед тастера крије се спајвер – софтвер који је намењен за шпијунажу и прислушкивање корисника. Када кликнете на било који од њих, покреће се аутоматско преузимање злонамерног софтвера, који са вашег рачунара „повлачи“ податке, укључујући и корисничка имена, лозинке и креденцијале за електронско банкарство.

У том тренутку, најбоље што можете да урадите јесте да моментално затворите претаживач путем кога сте приступили мејлу, како бисте избегли наставак преузимања. Међутим, уколико електронско сандуче користите путем апликације, овај корак вам неће бити од помоћи. Уместо тога, на рачунару треба да покренете менаџер задатака и мануелно прекинете рад апликације.

Редовно ажурирање софтвера је корак ка безбеднијем коришћењу рачунара

Иако многи од нас чекају последњи тренутак како би ажурирали поставке рачунара, то је велика грешка. Оперативни систем би требало ажурирати сваки пут када добијемо нотификацију да је најновија верзија доступна и спремна за инсталацију, наводе експерти.

„Ажурирања често садрже исправке познатих рањивости које шпијунски софтвер и други злонамерни програми искоришћавају“, објаснио је МекАфи сајбер-стручњак. „Такође, обавезно преузмите и користите најновију, најбезбеднију верзију свог веб претраживача“, додаје он.

IZVOR:RT.RS