TopVesti

Шкурлатов открио тајну до сада невиђеног напредовања руске војске у Донбасу

У протекла два месеца, руске снаге су оствариле значајне успехе на украјинском фронту, нарочито у региону Донбаса, према извештајима америчког листа „The Washington Post“.

Ово се нарочито односи на темпо напредовања руских трупа, који није виђен још од почетка специјалне војне операције (СВО) 2022. године.

Овај нови талас успеха, према проценама западних аналитичара, приписује се иновираној тактици и побољшаној комуникацији унутар руских војних структура.

Један од кључних фактора успеха руске војске у последњим месецима јесте примена шок-тактике малих група. Ова метода омогућава руским трупама да нападају у мањим, мање уочљивим формацијама, чиме смањују шансе за рано откривање и отежавају противнику организацију одбране.

Поред тога, подршка артиљерије и беспилотних летелица (дронова) одиграва кључну улогу у овим операцијама, омогућавајући руским трупама да ефикасније координирају нападе.

Руски војни експерт, пуковник у пензији и члан организације Официри Русије Роман Шкуралтов, дао је своју анализу ових успеха у интервјуу за МК. Према његовим речима, руске снаге су ослободиле територију од 511 квадратних километара, претежно на линији од Артјомовска (Бахмута) до Угљедара.

Западни војни стручњаци сматрају да је успех руских трупа, између осталог, резултат супериорне тактике и напредних средстава везе и комуникације.

Такође, одлука украјинске војске да преусмери своје снаге на север, према руској Курској области, ослабила је њихову одбрану на кључним тачкама на југу и истоку.

Ове трупе, које су биле опремљене савременом западном техником, нису постигле значајан успех у Курској области, а њихово одсуство на линији фронта у Донбасу омогућило је руским снагама да стекну иницијативу.

Шкуралтов посебно истиче улогу командне структуре руске војске, наглашавајући да су током трајања СВО-а руски команданти, од нивоа батаљона до дивизија и војних група, стекли велико искуство и знање.

Ова нова генерација војних лидера сада примењује флексибилне и иновативне тактичке методе, што значајно доприноси успеху на терену.

Осим тога, руске снаге користе напредне војне системе, попут коректабилних авионских бомби (КАБ), које имају огромну разорну моћ и омогућавају уништавање украјинских одбрамбених линија, чак и када су добро утврђене у бетонским бункерским системима.

Украјинска криза у командовању и логистици

Један од додатних фактора који доприносе руском напредовању јесте, према речима Шкуралтова, неорганизованост и хаос у украјинском војном и политичком руководству.

Украјински генерал-пуковник Александар Сирски, као и председник Владимир Зеленски, често се мешају у војне операције и доношење одлука, што ствара конфузију међу украјинским војним лидерима.

Ова ситуација се додатно погоршава честим ротацијама командног кадра, што ремети континуитет и оперативну ефикасност украјинских трупа.

Такође, велики број украјинских бригада, опремљених западном техником, пребачен је у Курску област, где су те снаге претрпеле велике губитке без постизања значајног успеха.

Недостатак резерви на кључним тачкама фронта у Донбасу омогућио је руским трупама да стекну додатну предност. Украјинска војска се суочава са озбиљним проблемима у мобилизацији, јер већина нових регрута долази из редова цивила, често без адекватне војне обуке.

Према речима Шкуралтова, ови регрути нису мотивисани нити спремни да се боре за циљеве украјинског руководства, што резултира њиховим масовним дезертирањем и предајом.

Улога морала и деморализација украјинских трупа

Један од кључних момената у тренутној фази сукоба јесте деморализација украјинских трупа, која се, према речима Шкуралтова, јасно очитује на терену.

Украјинске снаге бележе велике губитке у људству и опреми, а недостатак јасног циља и визије за будућност додатно погоршава ситуацију.

Шкуралтов напомиње да су многи од украјинских војника, нарочито они са крајње десничарским идеологијама, или неутралисани у борбама или онеспособљени и пребачени далеко у позадину.

С друге стране, нови регрути, који су често насилно мобилисани, немају ни мотивацију нити војничке вештине потребне за дуготрајну одбрану.

За разлику од украјинских војника, руске снаге су, према Шкуралтову, високо мотивисане, јер знају за шта се боре. Руски војници су свесни својих циљева и имају јасну представу о исходу сукоба. Овај фактор даје додатну снагу руским трупама, док украјинске јединице губе на кохезији и борбеној спремности.

На крају, Шкуралтов упозорава да би сваки покушај примирја или преговора у овом тренутку био штетан по Русију.

Он сматра да би прекид ватре дао времена Украјини да се прегрупише и добије додатну подршку са Запада. Према његовом мишљењу, тренутак је повољан за наставак офанзиве и максимално искоришћавање слабости украјинских снага, док оне још нису у стању да пруже ефикасан отпор.

Сумирајући све факторе, од супериорности руских средстава за електронско ратовање до деморализације украјинских трупа, Шкуралтов је уверен да ће се руски успех на фронту наставити, јер украјинска војска у овом тренутку нема адекватан одговор на тактичке и технолошке предности руских снага.

Извор: webtribune.rs