Izbor UrednikaTopVesti

Шта чека хришћане Сирије?

Сенка страха поново се надвила над хришћанском заједницом у Сирији. Након што су преживели терор Исламске државе, хришћани у Алепу сада се суочавају с новим изазовима под влашћу победничких исламистичких снага. Неизвесност о будућности и страх од поновног прогона доминирају животима ових људи, који су већ претрпели толико губитака.
09.12.2024. Аутор:: Пријатељ Божији 0

Хришћани у Сирији се суочавају са неизвесном и опасном будућношћу под контролом побуњеничких снага предвођених исламистима, упозорила је група за људска права. Мањинско хришћанско становништво града Алепа, које је значајно смањено у годинама грађанског рата, сада се бори са страховима од ескалације претњи и ограничења.

Исламистичке побуњеничке снаге, предвођене Хајатом Тахрир ал Шамом, коју су САД и Велика Британија означиле као терористичку организацију, заузеле су Алеп пре око недељу дана, а затим у суботу касно увече Хомс и Дамаск у широкој офанзиви која је срушила сиријску владу. Башар ел Асад је поднео оставку и напустио земљу летом за Русију у суботу увече.

Од када је Хајат Тахрир ал-Шам (ХТС) преузео Алеп, многи хришћани су побегли, остављајући за собом малу, али одлучну групу која покушава да одржи своју веру и традицију.

„Наредни дани и недеље биће пресудни за судбину [хришћанске] заједнице“, рекао је Џеф Кинг, председник International Christian Concern-а, у изјави коју је поделио са нама. „Хришћани, чији корени сежу скоро два миленијума, сада се суочавају са неизвесном и опасном будућношћу.”

Несташица хлеба се погоршала, а вода за пиће и даље је недоступна у неколико области, извештава Католичка новинска агенција о главним тешкоћама са којима се становници суочавају.

Полицијски час који је милитантна група увела од 17:00 до 5:00 ујутру додатно ограничава свакодневни живот, остављајући многе становнике, укључујући хришћане, да се осећају затворено и рањиво. Мали комбији који деле бесплатан хлеб и воду у неким насељима нуде ограничено олакшање.

Кључни аутопут између Дамаска и Алепа такође је блокиран, остављајући становницима само закрчен и опасан алтернативни пут, наводи CNA.

Ратно стање је однело животе, укључујући и животе доктора Арванта Арсланијана, хришћанског лекара који је убијен од снајперске ватре док је покушавао да побегне из града, известила је Фејсбук страница Јермена Сирије.

Аутобус који је превозио младе хришћане такође је запео на путу од Алепа, који су касније нашли уточиште у просторијам сиријске православне архиепископије. Многе хришћанске вође су остале у граду, пружајући духовно вођство и практичну подршку својим заједницама.

Митрополит сиријских јаковита Мор Бутрос Касис и други хришћански лидери комуницирали су путем друштвених медија преко којих су одржавали молитве и литургије. Они охрабрују хришћанске становнике да се суоче са стварношћу са савешћу, храброшћу и вером, рекао је он.

Фрањевац Бахјат Каракач, представник Латинске цркве, признао је: „Црква не зна ништа више од народа. На појединцима и породицама је да одлуче да ли желе да остану или напусте Алеп“, нагласио је он. „Нико то не може учинити у име другог. Ми фратри остајемо и чекамо да видимо како ће се ствари одвијати“, рекао је он.

У међувремену, исламистичка фракција, изданак Ал-Каиде, обећала је да ће заштитити цивиле, укључујући хришћане. Лидер ХТС-а Абу Мохамед ал-Јолани посетио је цитаделу у Алепу и изјавио: „Алеп је одувек био место сусрета цивилизација и култура, и тако ће и остати, са дугом историјом културне и верске разноликости“, преноси Ал-Монитор.

Упркос уверавањима, страхови и даље постоје међу око 30.000 хришћана у Алепу, што је знатно мање пре него што је сиријски сукоб почео 2011. Група Christian Solidarity International (ЦСИ) са седиштем у Швајцарској одговорила је на уверавања којa je дао ХТС, рекавши : „ХТС-ова идеологија и историја дају верским мањинама у Алепу озбиљан разлог да сумњају у ова обећања“.

ХТС је често циљао на хришћане широм Сирије у насилним нападима и киднаповању, више пута убијајући хришћанске цивиле и пљачкајући њихову имовину, објаснио је ЦСИ.

„У салафистичком погледу на свет који анимира ХТС, хришћани нису јеретици које треба уништити (као Алавити и Друзи), већ ‘људи Књиге’ — следбеници религија које су откривене пре доласка [исламског] пророка Мухамеда. У земљама у којима влада ислам, они би требали да буду заштићени људи који се држе у законској потчињености и плаћају додатни порез који се зове џизија “, наставио је ЦСИ.

„До сада је ХТС избегавао да наметне такав статус хришћанима у Идлибу називајући их мустаминима или привременима “, признала је група. „Али колико дуго ће ХТС одржавати ову разлику?“ упитао је ЦСИ.

Међутим, надбискуп Бутрос Марајати из Јерменске католичке цркве покушао је да увери вернике током мисе, говорећи им: „Не бојте се, драга браћо. Добили смо уверавања од свих страна. Наставите да живите нормално и све ће остати као и раније, и још боље“, цитира АЛ Монитор.

Хришћанска заједница у Алепу се била дуготрајно ускладила са сиријском владом, коју је председник Башар ел Асад, припадник алавитске мањине, поставио као заштитницу мањина.

Победа побуњеника представља драматичну промену, изазивајући сећања на претходни прогон током владавине Исламске државе над деловима Сирије. ИСИЛ (Islamic State of Iraq and the Levant) је систематски циљала хришћане, уништавајући цркве и упуштајући се у масовне отмице пре него што је поражена 2019.

prijateljboziji.com

Аутор: Анугра Кумар
Извор: christianpost.com