САВА ЈАЊИЋ: Моје медијско блаћење договорено на Савету за националну безбедност…
Разлог што су се њих двојица нашли на удару српских власти је то што се, у складу са ставом Светог архијерејског сабора СПЦ, јавно противе најавама председника Србије о подели и разграничењу на Косову и Метохији.
До објаве овог текста није добијен званичан одговор портпарола СПЦ и члана Синода епископа бачког Иринеја (Буловића) да ли ће црквена влада нешто предузети због учесталих прозивки председника Александра Вучића, његовог генералног секретара Николе Селаковића, шефа Канцеларије за КиМ Марка Ђурића и представника Српске листе на рачун ЕРП. Владику Иринеја питали су и за потврду спекулација да се током ове „кризе“ у црквено-државним односима састајао са Вучићем.
Иако је у недељу патријарх српски Иринеј поновио да се „српски народ и његове светиње не могу препустити на милост и немилост онима који су их до јуче све рушили и затирали“ и да је окупација боља варијанта од брзоплетих и исхитрених решења, „рату“ државних званичника против свих који у подели и разграничењу не виде „праведно косовско решење“ краја нема ни у најави. Напади су све личнији, а на главном удару медијског линча данима су архимандрит Сава и Рада Трајковић из Европског покрета Срба са КиМ.
Архимандрит Сава изјавио је да се не осећа лично угрожен директним прозивкама државних званичника и појединих београдских медија, иако „данима кидишу на једног монаха са свом таблоидско-обавештајном машинеријом лажи и монтажа“.
– Овде се нормално живи – имамо свакодневна богослужења и госте у манастиру. Стављање толике политичке тежине на једног монаха – свештеника у режимски контролисаним медијима говори само да то оно што он говори неког врло јако боли и да је то заправо истина. Та обавештајно-медијска кампања јавног блаћења и уништавања нечијих биографија договорена је на седници Савета за националну безбедност, како би се припремио терен за референдум и скренула пажња јавности са суштине оног што говоре људи који се јавно нападају – сматра архимандрит Сава.
Према његовим речима, „предаја највећег дела КиМ државни је пројекат највећим делом заснован на идеологији академика Добрице Ћосића, описаној у његовој књизи „Косово“ из 2004, док актуелни режим, као следбеник губитничке Ћосићеве идеологије, намерава да натера српски народ да сам себе и територијално и духовно ампутира преко референдума“.
– Циљ преговора Београда и Тиране уз учешће Приштине, који се активније воде још од 2016, иако је идеја старија, јесте да се Косово утопи у Албанију и да се предајом великој Албанији заобиђе тешко признање Косова, Савет безбедности. Наравно, највећи део КиМ наслеђује већ место у УН, Унеско статус Албаније са којом Београд већ има билатералне односе. Преостали Срби на КиМ, манастири, наслеђе су, према неокомунистичким идеолозима и њиховим данашњим следбеницима, само „колатерална штета“. Остаје им само како да вештином пропаганде, таблоидима, блаћењем неистомишљеника и другим опробаним методама, убеде српски народ да се одрекне и свога становништва, светиња, историје, свега што је за њих митологија. Следе седмице активног испирања мозга народу – упозорава игуман Високих Дечана.
Милован Дрецун, председник Одбора за КиМ из СНС у Скупштини Србије, јуче је у јутарњем програму ТВ Пинк избегао да директно „удари“ на патријарха Иринеја, који је, као и сви у СПЦ, дужан да поштује став Сабора који је против независности и поделе КиМ, али је изјавио да је „Соњу Бисерко, Бошка Обрадовића, Амфилохија Радовића и Саву Јањића ујединила неодговорна политика која дугорочно наноси штету интересима Србије, јер је очигледно да је њихова намера да спрече Србију да од изгубљене позиције покуша да створи нешто у заштити наших интереса“.
Милован Дрецун је питања Данаса о потреби заказивања седнице скупштинског Одбора за КиМ и постојању доказа о штетном деловању противника разграничења и поделе Косова доживео као „мешање новинара у његов посао“ и навијање за „другу страну“. Дрецун је најавио да ће седницу Одбора за КиМ сазвати кад буде сматрао да треба. Упитан да ли је тужиоцу доставио доказе против људи које прозива у медијима, Дрецун је одговорио да је „његово посланичко право да изнесе политичку оцену оних који дају штетне и неодговорне изјаве“. Врхунац његовог негодовања изазвала су питања кад су подела и разграничење потврђени у Скупштини Србије као званична државна политика и кад је парламент дао мандат председнику Србије да преговоре у Бриселу подигне на председнички ниво и преговара са Хашимом Тачијем.
– Председник је добио мандат да преговара легално на изборима кад је добио двотрећинску већину у парламенту, категоричан је Дрецун.
Џомић: Благо режиму коме је највећи противник дечански игуман
У ишчекивању става Синода, због напада на ЕРП јуче се огласио протојереј-ставрофор Велибор Џомић у име Митрополије црногорско-приморске. Он оцењује да „у медијској хајци каква се не памти на једног монаха Српске цркве, свака реч лети на образ онога ко је изговара“.
Џомић јавно сведочи да су напади на владику Теодосија и архимандрита Саву, „по ко зна који пут, потврдили истину да је пријатељство са политичарима непостојећа категорија и да су односи са њима искључиво омеђени њиховим интересима – ситним, јефтиним, дневним, површним и краткотрајним и да ту нема ни Светиње, а ни опраштања!“ Према Џомићевим речима, „отац Сава има само реч, али нема медије, партијске послушнике, општинске одборе, министре, посланике, коалиционе партнере, телевизију и не излази из манастира, а тма и тушта се подигла на њега да бране Србију и српство од игумана Високих Дечана“.
„Благо режиму коме је највећи противник дечански игуман, а најмања брига четири српске бабе – монахиње у Ђаковици!.. Уз дужно поштовање, али тешко могу да себи објасним где се налазимо кад је дошло време да је Канцеларија за КиМ стратешки важнија од Високих Дечана, а да је за КиМ референтнији директор Канцеларије од дечанског игумана“, поручује свештеник Џомић.