Opasni izazovi kruže internetom: Deca su najčešće žrtve VIDEO
Polivanje ključalom vodom, deterdžent kao hrana, unošenje velike količine cimeta, ili čak nanošenje opekotina pomoću leda i soli, samo su neki od primera izazova koji kruže internetom.
Šta navodi mlade da budu podložni ovakvim lošim uticajima na internetu?
„Još uvek nije razvijen jedan deo mozga koji se zove prefrontalni korteks, a učestvuje u planiranju, donošenju odluka i kontrolisanju impulsa“, objasnila je, naglašavajući da to znači da oni prvo urade nešto, pa tek onda razmišljaju o tome šta su uradili.
Drugi drastičan izazov je Igra 48 sati u kojoj je pravilo da dete nestane iz kuće dovoljno dugo da nestanak bude prijavljen, a što je duže odsutno i što se roditelji više nerviraju, dobiće više bodova.
Kako psiholozi kažu, pad dopamina koji igre izazivaju može dovesti do depresije i anksioznosti a da bi roditelji sprečili ove surove situacije, najbitniji je, kao i uvek, razgovor.
„Igrice izazova na određenim platformama su u porastu. Mi apelujmo na roditelje pre svega da vode računa šta deca rade, da ih prate, jer bez obzira na sve tehničke preduslove koje ove aplikacije gde se šire te igrice imaju, i da filtrirate sadržaj, i da prate šta deca rade ipak na kraju nista ne moze da zameni roditeljsku pažnju, i činjenicu da morate imati nadzor nad vašim detetom i nad svim društvenim aplikacijama koje oni koriste“, rekla je Tatjana Matić, državna sekretarka Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija.
Nacionalni kontakt centar za bezbednost dece na internetu je dostupan na broju 19833.