NAJGORI POŽARI U POSLEDNJIH NEKOLIKO DECENIJA GORI NAJVEĆA MOČVARA NA SVETU: Evo zašto je to katastrofa za sve nas (FOTO, VIDEO)
Mada su mnogi pomno pratili kada su ove godine u Kaliforniji i Amazoniji besneli požari, većini je prošlo ispod radara da već mesecima gori najveća tropska močvara na svetu.
Tokom ove vatrene stihije uništena su jedinstvena biljna i životinjska staništa, ali štetne posledice požara sežu daleko van regije.
Naime, močvare poput Pantanala su najefikasniji sakupljači ugljenika – njihovi ekosistemi apsorbuju i pothranjuju više ugljenika nego što ispuštaju, držeći ga podalje od atmosfere. Kada te ekosisteme bogate ugljenikom zahvati požar, u atmosferu se ispuštaju ogromne količine gasova koji zarobljavaju toplotu, pojačavajući efekat staklene bašte.
Brazilski Nacionalni institut za svemirska istraživanja (INPE) je ove godine zabeležio više od 21.200 požara u močvari Pantanal, što je već sada za 69 odsto više od celogodišnjeg rekorda iz 2005. godine, kada je INPE evidentirao otprilike 12.500 požara.
Ovogodišnja sušna sezona na tom području najteža je od 1970-ih.
„Imali smo sušu kakva nikada ranije nije viđena“, rekao je Andre Luiz Sikeira, izvršni direktor ECOA-e, nevladine ekološke organizacije.
Poneki požari u Pantanalu su normalni, čak su neke biljke u regiji razvile otpornost na njih, stvorile su gustu koru ili seme prekrile tvrdom ljuskom. Ipak, zbog vrlo jake suše i manje količine vode, požari su se ove godine širili dalje i brže nego inače.
Požari koji haraju ovom močvarom primer su prirodne katastrofe koja je nastala zbog klimatskih promena, a koja će kasnije, kao deo začaranog kruga, pogoršati globalno zagrevanje. Ekstremne vremenske nepogode, poput suše i poplava, postaju sve češće, a Pantanal nije izuzetak. Postoje naznake da je regija sve suvlja i toplija kako globalne temperature rastu.
Klimatske promene su samo jedan deo problema. Na Pantanal utiče i masovno krčenje šuma u amazonskoj prašumi na severu i savani Serado na istoku.
Kurir.rs/Index.hr