Izbor UrednikaTopZdravlje

SELEN – Biljka koja leči stomak, grlo, disajne organe, bubrege, reumu… (RECEPTI)

Selen (Levisticum officinale L.) ima rečito narodno ime – miloduh! Mediteranskog je porekla, ali se do danas odomaćila i u ostalim delovima južne Evrope. Selen je biljka mediteranskog kova dobra je i kao začin, jer ima aromu i ljutinu bibera, i kao lek za stomak, grlo, disajne organe, bubrege, reumu, a pomaže i kod groznice i tanke kose…

Selen je prijatan , aromatičan i bezopasan diuretik, pospešuje oslobađanje “vetrova” iz stomaka i pomaže kod iskašljavanja.Blaga upotreba sušenog lista dobra je za ispiranje bolnog ždrela, kao i protiv groznice.Selen se često daje zajedno sa drugim štitaricama (bilje koje ima štitaste cvasti) za lečenje organa za varenje, mokrenje i disanje.

Selen ima lekovito dejstvo kod grčeva u crevima, a koren selena pomaže kod oboljenja bubrega i mokraćnih kanala, kod bolesti jetre, u lečenju gihta i otklanjanju reumatičnih bolova.

Kada se pomeša sa uljem, ili sa jabla novim lišćem, pa tokom noći ostavi da odstoji, selen pomaže rastu kose.

Prašak od korena selena dobar je melem za ujed svake životinje.

Destilacijom pomoću vodene pare iz osušenog i i usitnjenog korena selena (Levistici radix L.) dobija se 0,4-1,7 % etarskog ulja, karakterističnog mirisa koji potiče od sastojka alkiliftalida.Diuretičko delovanje etarkog ulja selena potvrđeno je eksperimentalnim ispitivanjima, a i drugi sastojci ispoljavaju spazmolitičnu aktivnost (smiruje grčeve) i sedativno dejstvo.
Koren selena se vadi u jesen, seče i suši u tankom sloju, listovi selena se beru sveži, a plodovi se sakupljaju tako što se štitovi sa skoro zrelim plodovima odsecaju, suše i potom otresu.

Prilikom duže upotrebe selena, tokom pojačanog izlaganja suncu, ili kvarcovanja u solarijum, mogu da se pojave crvenilo i pečati na koži. Selen ne treba da se koristi kod akutnih upala bubrega i otoka nastalih zbog ograničene funkcije srca i bubrega.

Čaj sa selenom za upalu mokraćnih puteva

pomešajte po 20 g korena selena, lista breze i medveđeg grožđa, lanenog semena i sitnice, pa 2 kašike smeše stavite u 300 g ključale vode i ostavite 2 sata.Procedite i pijte čaj u 3 obroka tokom dana.
Selen čaj za srce štiti od infarkta
po 1 kašiku lista matičnjaka, korena i ploda selena i lista imele preliti sa 5 dcl proklučale vode
Ostaviti 2 sata, procediti, zasladiti medom i piti čaj 3 x dnevno, po 1 čašicu.
Selen je po ukusu sličan celeru, pa se dodaje u čorbe i paprikaš.Njegova aroma dobro podnosi duga krčkanja, a sveži listovi mogu da se dodaju salatama i povrću.
Zdrava selen supa
6 kašika putera
1 isitnjen čen belog luka 1 pregršt grubo iseckanog peršuna
2 iseckane veze celera
1 rendani muskatni oraščić
so i biber
1 svežanj iseckanih listova selena
2 kriške crnog hleba
6 šolja mesne supe
2/3 šolje guste pavlake (30%)
Istopite puter, pa postepeno dodajte i kuvajte beli luk, peršun, celer, oraščić, so i biber. Posle nekoliko minuta, sipajte iseckan selen.Potopite hleb u malo supe, ostavite 2 minuta, pa ocedite i stavite u posudu i pomešajte sa ostalim sastojcima.
Kada mesna supa proključa, polako je pomešajte sa prethodno pripremljenim sastojcima i kuvajte još 10 minuta. Pre serviranja, umešajte pavlaku i proverite da li je dobro začinjeno.
Vodite računa o količini bibera, jer je i selen ljutog ukusa!
Zaleđeni začin
uzmite po 1 vezicu selena, peršuna i celera, sitno iseckajte i zamrznite
Tokom zime ovaj ukusni začin koristite kao dodatak raznim supama.
Izvor: cajeviza.net